Bu ilaçlama, sıvı haşere ilaçları kullanılarak ya da toz ilaçlar ile yapılabilmektedir. Karıncadan kurtulmak için, sağlam karınca ilacı kullanmak şart olduğu gibi, uygulama yöntemleri de son derece önemlidir. Basit ilaçlama yöntemleri, karıncaları yok etmeyeceği gibi, insanların sağlık açısından da ciddi sorunlara sebeb olabilmektedir. Karınca ile baş edebilme alanında uzman ve tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır.

Karınca, dünyanın en hareketli canlısıdır. Günün 20 saatini yiyecek arayarak geçiren karınca gün boyu kilometrelerce yol yürür. Toprak altında yaşayan bu canlılar, toplu halde sömürge şeklinde yaşar. Karıncalar bitkisel beslenmez. Çünkü karıncaların vücutlarında bitkilerde bulunan selülozu sindirecek enzimler yoktur. Bunun yanı sıra karıncalar yuvalarında besin üretebildiğinden yaprakları genellikle yuvalarına taşır. İçinde glikoz olan tüm maddeler ile beslenebilen bu haşereler, besin maddelerine zarar verebildiğinden, kapalı yerlerde ilaçlama yaptırılmaktadır.

Karıncaların koloniler içerisinde farklı görevleri vardır. Bu görevler işçi karınca, savaşçı karınca ve kraliçe karınca olmak üzere 3’e ayrılır. İşçi karıncalar yaprakların parçalarını çiğneyerek bir yığın haline getirir ve yuvanın yer altındaki kısımlarda saklar. Dünyanın en kalabalık canlıları olan karıncalara kutuplardan okyanuslara kadar her bölgede rastlamak mümkündür. Binlerce türü olan bu canlıların, kanatlı olup uçan türleri de vardır.